Nejběžnější polohy při kojení
Vyzkoušejte různé polohy při kojení a zjistěte, která vám a vašemu miminku vyhovuje nejvíce. Pamatujte také na to, že kojení je dovednost, kterou je třeba se naučit.
V lehu, nejlépe na boku – Matka leží na boku, spodní ruku má ohnutou. Dítě leží hlavičkou v ohybu ruky, bříškem k mamince (pozor: nesmí ležet na zádech!). Tato poloha při kojení je nejoblíbenější pro noční kojení. Není vhodná pro maminky – začátečnice, protože je na dítě špatně vidět a s dítětem se hůře manipuluje.
V sedě (madona, kolébka) – Maminka sedí, záda má podepřená, miminko leží v ohybu jejího lokte. Předloktí podpírá dítěti záda, prsty ruky matky spočívají na zadečku dítěte. Spodní ruka dítěte objímá matku kolem pasu, horní ruka leží na prsu, ze kterého je kojeno. Aby matka nedržela celou vahou dítě na ruce je vhodné si dítě, předloktí a loket ruky podložit polštářem.
V polosedě – Modifikace polohy vsedě, při níž má maminka pod koleny polštář podpírající dolní končetiny. Velmi pohodlná poloha, vhodná pro maminky po císařském řezu.
Poloha příčná kolébka- Při této poloze vaše dítě držíte opačnou rukou k prsu, z které ho kojíte. Váš loket je na zadečku dítěte a vaším předloktím podpírat jeho záda. Vaše dlaň je na vrchní části jeho zad. Prsty a palec jsou na opačných stranách jeho krku. Váš ukazováček podpírá jeho hlavičku těsně za ouškem. Tato poloha je ideální pokud potřebujete zlepšit techniku kojení.
Boční držení (fotbalová) – Dítě leží zezadu podél boku matky a na jejím předloktí, je kojeno z bližšího prsu. Ruka matky podpírá ramínko, prsty téže ruky hlavičku dítěte. Nožičky kojence jsou podél matčina boku. Vhodné je využití polštáře, který dítě podpírá. Poloha je vhodná pro nedonošené děti, pro dvojčata při jejich současném kojení, pro ženy s velkými prsy nebo plochými bradavkami.
Poloha tanečníka – Dítě leží na matčině předloktí (podloženým polštářem), ruka podpírá prs z téže strany. Tato poloha je vhodná při střídání prsu při jednom kojení, protože se nemusí měnit způsob držení dítěte a matka má pod kontrolou i pohyby hlavičky dítěte. Tato poloha se používá při kojení nedonošených či špatně se přisávajících dětí.
V lehu na zádech – Maminka leží na zádech, dítě má položené bříškem ke svému bříšku a rukou ho podpírá v oblasti zad. Poloha vhodná pro malé, nedonošené a špatně se prisávajúce děti, pro matky se silným vypuzovací reflexem a po porodu císařským řezem.
Bez ohledu na polohy při kojení, které si zvolíte, ujistěte se, že hlava a tělo vašeho miminka směřují k vašemu prsu. Dítě se má dotknout vašeho prsu nejdříve bradou, s cílem dostat bradavku dozadu na patro jeho úst, když se jeho ústa otevřou doširoka. Vaše dítě by také mělo zachytit větší část dvorce do svých doširoka otevřených úst s tím, že vaše bradavka je chráněna v zadní části jeho dutiny ústní.
Pokud už jste si našli své pohodlí a vaše dítě je připraveno přisát se, zkoušení různých poloh při kojení vám pomůže zjistit, která z nich je pro vás oba najlepší. Pokud cítíte bolest bradavek, poraďte se s laktační konzultantkou. Dokud se problém nevyřeší, Lansinoh HPA® Lanolin vám může pomoci utišit bolest a ochránit vaše bradavky a přitom ho vůbec nemusíte před kojením odstranit.