Může být pro vás užitečné vytvořit si poporodní plán ještě před narozením dítěte, který vám pomůže překonat mnohé překážky během náročných prvních dnů a týdnů po porodu. Jednou z důležitých součástí tohoto plánu je vybudování podpůrné sítě.
Jako nastávající maminka pravděpodobně víte, že život s malým děťátkem bude velmi náročný.
To je jeden z mnoha důvodů, proč může být užitečné vytvořit si poporodní plán ještě před příchodem miminka. Tak totiž nebudete muset překonávat překážky v náročných prvních dnech a týdnech po porodu sami. (Nikdy není pozdě vytvořit si tento plán, i když už je miminko na světě.)
Jednou z důležitých součástí tohoto plánu je vybudovat si svoji podpůrnou síť. Možná máte ve svém životě lidi, kteří vám velice rádi nabídnou pomocnou ruku. Vědět o tom však není totéž jako jejich pomoc přijmout a začlenit ji do svého života.
Čtěte dále a zjistěte, jak si takovou podpůrnou síť vybudovat a připravit se tak na období po porodu.
Mateřství je velká změna
Mateřství vás změní jako člověka. Nejviditelnější jsou fyzické a hormonální změny ve vašem těle. Zažijete však změny také ve vztahu sama k sobě, se svým partnerem, přáteli i ve svém profesním životě. Stát se matkou mění způsob, jak vidíte svět kolem sebe. A to je opravdu náročné.
Pro toto období existuje málo známé slovo, které vytvořila antropoložka Dana Raphael - matrescence (přechod k mateřství). Představte si matrescenci jako maminkovskou verzi dospívání. A stejně jako na dospívání, i na tento přechod si musíte zvyknout a přijmout ho.
„Za poporodní období obvykle považujeme první rok. Ve skutečnosti jsme po porodu už navždy“ říká Ashurina Ream, licencovaná klinická psycholožka a specialistka na perinatální duševní zdraví. „Výzkumníci zjišťují, že některé ženy se potýkají s poporodními problémy mnohem déle než jeden rok.“
Matrescence je zcela přirozený jev a sám o sobě neznamená, že musíte mít problémy. Ale změny, které ho doprovázejí, mohou rozhodně vaše duševní zdraví ovlivnit. Podle doktorky Ream je to částečně způsobeno i tím, že se o tom málo mluví.
„Nedostatek diskuze o problémech s tímto přechodem často způsobuje, že se maminky cítí samotné, izolované a neschopné,“ vysvětluje. „Proto povzbuzuji rodiče, aby se rozhodně na toto období předem připravili. Je nutné myslet na to, kdo vás může podpořit a pomoci vám.“
Důležitou součástí plánování je sestavení vašeho podpůrného poporodního týmu. Dr. Ream doporučuje rozdělit tento plán do tři kroků. A tady máme to, co je třeba udělat, než se miminko narodí.
Krok 1: Pojmenujte úkoly, se kterými budete potřebovat pomoci po narození dítěte
Nejdříve přemýšlejte, jaké povinnosti máte v současné době, jaké práce a činnosti jsou součástí vašeho denního a týdenního režimu. Pak uvažujte, které sezónní povinnosti vás budou čekat brzy po narození dítěte (např. kosení trávníku, hrabání podzimního listí apod.)
Podle zkušeností Dr. Ream k nejčastějším stresujícím faktorům pro novopečené rodiče patří:
- vaření
- péče o domácí mazlíčky
- úklid
- hlídání starších dětí
- vyřizování nezbytných záležitostí
- nedostatek spánku
Zapište si všechny úkoly, i ty, které se vám zdají bezvýznamné.
Krok 2: Přemýšlejte, kteří lidé vám mohou s těmito úkoly pomoci
Nyní, když je seznam úkolů hotový, přemýšlejte o lidech, kteří vám s nimi mohou pomoci. Může to být váš partner, přítelkyně, příbuzný, sousedka nebo spolupracovník. Je důležité, aby to byli spolehliví lidé, ochotni poskytnout vám fyzickou nebo emocionální podporu (případně obojí).
Fyzická podpora
Tu vám poskytnou lidé, kteří vám mohou pomoci s
- vařením
- uklízením
- péčí o dítě nebo děti
- nakupováním nebo jinými pochůzkami
- zajištěním dopravy na schůzku, které se musíte zúčastnit osobně
- relaxací (vezmou vás na procházku)
Emocionální podpora
Lidé, kteří poskytují takovou podporu, mohou:
- sednout si s vámi a naslouchat
- nabídnout péči
- povzbudit slovem
- modlit se s vámi nebo meditovat
„Měla jsem to štěstí, že si moje máma mohla vzít 2 týdny volna při mém prvním i druhém těhotenství,“ vysvětluje maminka Amanda. „Věděla jsem, že to bude těžké a že budu vyčerpaná. Chtěla jsem však mít pomoc na dosah ruky.“
Přemýšlejte o lidech, kteří jsou mimo váš nejbližší okruh
Je důležité uvažovat také o lidech mimo váš nejbližší okruh. I ti vám mohou nabídnout fyzickou nebo emocionální podporu, případně od nich můžete získat nové poznatky. Potenciální pomocníky můžete objevit kdekoli, třeba zrovna vedle sebe. Mohou to být:
- Náboženské komunity
- Poporodní dula
- Laktační poradkyně, pokud plánujete kojit. (Zjistěte si, zda vaše porodnice nabízí služby laktačního poradenství nebo si najděte soukromou laktační poradkyni podle toho, čemu dáváte přednost.)
- Chůva nebo nějaká další maminku na rodičovské dovolené, se kterou si můžete vzájemně pomáhat
- Hospodyně
- Fyzioterapeut se zaměřením na péči o pánevní dno, který vám pomůže s fyzickou rekonvalescencí po porodu
- Pediatr
- Podpůrné skupiny v místní nemocnici nebo ve vaší komunitě
U prvorodičky Kelsey zahrnovaly původní plány noční dulu, kamarádku, která by jí pomáhala se zvířaty, a několik dalších lidí, kteří se měli při pomoci střídat. „Před covidem jsme měli tolik skvělých plánů,“ říká. Nic z toho se nemohlo uskutečnit, covid a lock-down všechno změnily. „Věděla jsem však, že sama to nezvládnu… Proto byla moje máma 2 týdny v karanténě, než se dcera narodila, aby mohla u nás bydlet a pomáhat… Nakonec zůstala déle a byli jsme v tom jen my čtyři.“
Pokud si můžete najmout odbornou pomoc, skvělé, ale v žádném případě to není jediné řešení. Součástí vaší podpůrné skupiny může být opravdu každý, komu důvěřujete. Jak říká Dr. Ream: „Je čas být kreativní a vynalézavý, abyste tento přechod k mateřství zvládli s co nejmenším stresem.“
Krok 3: Zkoordinujte oba seznamy z předchozích kroků
Nyní je čas přiřadit pomocníky k úkolům. Podívejte se na oba seznamy (seznam úkolů i seznam lidí) a popřemýšlejte, kdo vám může s každým jednotlivým úkolem pomoci. Vedle každého úkolu napište osobu, o které si myslíte, že k tomu má předpoklady.
Nyní máte definitivní seznam v ruce a můžete začít kontaktovat konkrétní lidi. Zeptejte se jich, zda by byli ochotni vám pomoci s konkrétními úkoly. Je pravděpodobné, že rádi řeknou ano. „Většina lidí chce pomáhat, ale neví jak,“ říká Dr. Ream. „Vaší úlohou bude delegovat úkoly jednotlivým pomocníkům.“
Pokud neradi žádáte o pomoc, přemýšlejte o tom, jak byste asi reagovali vy na prosbu sestry či přítelkyně, kdyby vás o něco požádaly. Určitě byste jim podali pomocnou ruku, že? „Je snazší pochopit tuto zkušenost, když si vyměníte role a vžijete se do situace druhé strany,“ říká Dr. Ream.
Dodává, že i když žádat o pomoc pro vás nemusí být přirozené, uvědomte si, co je důležitější, cítit se chvíli trapně, když prosíte o pomoc, nebo se snažit všechno zvládnout sama a nechat se převálcovat všemi novými povinnostmi a riskovat vyhoření. Možná se budete cítit lépe, když si uvědomíte, že vždycky vy sama můžete splatit laskavost někdy později, řekněme, pokud vaše užitečná sousedka sama bude potřebovat vás.
Přemýšlejte také o úkolech, které můžete zvládnout ještě v době těhotenství. Chystá se váš mazlíček na každoroční návštěvu veterináře? Zapište si to do kalendáře. Ráda vaříte a máte ještě dost energie? Připravte si vhodná jídla předem a uchovejte je v mrazáku. Pokud je to pro vás příliš obtížné, sestavte alespoň jídelníček, aby se vaši přátelé mohli přihlásit k přinesení vhodného jídla.
Váš akční plán na šestinedělí
Pamatuj maminko, že směřuješ k životní fázi, která je stejně tak vzrušující jako vyčerpávající. Rodičovství je těžké a neměla bys v tom zůstat sama. Co kdybys zkusila zapřáhnout i své okolí.
„Nejprve jsme byli já i můj manžel tak nadšení, že jsme oba dělali všechno,“ říká novopečená maminka Laura. „Po prvních 2 týdnech jsme zjistili, že to tak dál nepůjde a rozdělili jsme si úkoly... Já chodím spát poměrně brzy a o miminko se stará manžel, takže můžu spát nepřetržitě šest hodin. A pak jde spát on a o dítě se starám já."
Váš plán nemusí být dokonalý, ale je to dobrý způsob, jak začít přemýšlet o lidech, kteří vás můžou podpořit právě v tomto období. "Bude neuvěřitelně užitečné mít své zdroje na místě včas," ujišťuje Dr. Ream. "To zmírní určitý tlak a chaos po porodu."
Nyní jděte a zajistěte si podporu svého okolí, aby byla k dispozici, když ji budete nejvíce potřebovat.
Veškerý obsah nalezený na webových stránkách Lansinoh.cz, včetně textů, obrázků, zvuků nebo jiných formátů, byl vytvořen pouze pro informační účely. Obsah nemá být náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu. S jakýmikoliv otázkami ohledně zdravotního stavu se obracejte na svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného poskytovatele zdravotní péče. Nikdy nezanedbávejte odbornou lékařskou radu nebo ji neodkládejte kvůli něčemu, co jste si přečetli na této webové stránce.